Italia, victorie magnifică la Campionatul European de fotbal

Football Soccer - Belgium v Italy - EURO 2016 - Group E - Stade de Lyon, Lyon, France - 13/6/16 Italy's Graziano Pelle scores their second goal  REUTERS/Jason Cairnduff Livepic

Football Soccer – Belgium v Italy – EURO 2016 – Group E – Stade de Lyon, Lyon, France – 13/6/16
Italy’s Graziano Pelle scores their second goal
REUTERS/Jason Cairnduff
Livepic

Naţionala de fotbal a Italiei a învins cu 2-0 reprezentativa similară a Belgiei, în primul său meci din grupa E la Euro 2016. „Squadra azzura” a avut o prestaţie solidă împotriva unui adversar foarte bine cotat. S-a apărat cu exactitate şi a fost periculoasă atât pe contraatac, cât şi prin acţiunile ofensive poziţionale purtate în special pe flancurile dominate de Candreva şi Giaccherini. De altfel, cel din urmă a şi deschis scorul în minutul 32, după o pasă de peste 40 de metri, în spatele apărării adverse, furnizată de fundaşul central Bonucci. Italia a controlat tactic şi repriza secundă, absorbind fără probleme presiunea pusă de belgieni. La ultima fază a partidei (minutul 90+3), Pellè a închis tabela reluând spectaculos, din cădere, centrarea lui Candreva.

Italia: Buffon – Barzagli, Bonucci, Chiellini – Candreva, Parolo, De Rossi (Thiago Motta 78), Giaccherini, Darmian (De Sciglio 59) – Eder (Immobile), Pelle. Selecţioner: Antonio Conte.

Următoarele meciuri ale Italiei în faza grupelor sunt împotriva Suediei (vineri, 17 iunie, de la ora 16:00) şi Irlandei (miercuri, 22 iunie, de la ora 22:00), ele putând fi vizionate şi la Institutul Italian de Cultură pe un ecran gigant.