Naţionala magistraţilor români a pierdut dramatic în faţa reprezentativei Italiei

20140529_181206

Naţionala de fotbal a magistraţilor din România a fost învinsă, ieri, de reprezentativa similară a Italiei. Oaspeţii s-au impus cu 4-3 în partida disputată pe terenul artificial din Chiajna, graţie unui gol înscris din penalty, cu două minute înainte de final. Înaintea  fluierului de start s-au intonat imnurile Uniunii Europene, al Italiei şi al României, organizarea Asociaţiei Sportive a Procurorilor din România fiind de nivel internaţional.

Evident mai tineri şi mai tehnici, magistraţii români au plătit tribut lipsei de concentrare. România a condus încă din minutul trei, Italia egalând în secundele de prelungiri ale primei reprize (s-a jucat 11 la 11, două reprize a câte 35 de minute). Încurajaţi din tribune de Mauro Maria Angelini, Luca Serena, Tomasso Busini, Giulio Bertola sau Dario Savoriti, italienii au început mai bine partea a doua a jocului, luând conducerea cu 3-1. Românii au redus din diferenţă în urma unui penalty contestat, când un suporter a strigat: „NON C’É GIUSTIZIA!”…